HAŞMET BARDAKÇI

Prof. Dr.

Haşmet Bardakçı Kimdir?

1968 yılında Karaman’da doğdu. Konya Anadolu Lisesi ve Eskişehir Tıp Fakültesinden mezun olan Haşmet Bardakçı, Kalp Damar Cerrahisi ihtisasını İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Florence Nightingale Hastanesi ve Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesinde (Ankara) tamamladı.


Uzman olduktan sonra Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye çapında yaptığı sınavda birinci olarak devlet bursu ile Amerika Birleşik Devletleri’nde (Columbia Üniversitesi – New York) Prof. Dr. Mehmet Öz ile çalıştı. Yine bu dönemde ve daha sonrasında dünyanın alanında en iyi bilinen isimleri ile çalışma fırsatlarını buldu ve değerlendirdi. Bu imkanlar mesleğinin başlangıcından itibaren Kalp ve Damar Cerrahisi konusunda ufkunun genişlemesini sağladı.

2008 yılında Doçent, 2013 yılında da Kalp Damar Cerrahisi Profesörü ünvanını aldı. 2001 yılında eğitim kadrosu olan Başasistanlık görevinden, Eğitim Görevlisi (Klinik Şefi) ve Profesör olduğu bugüne kadar yurt içinden asistanların ve yurtdışından pek çok genç meslektaşın eğitimlerine katkıda bulundu.


Aralarında en son yayınlanan ve dünyada hastalıkların nasıl tedavi edileceğini belirleyen kılavuzlar (guidelines) da dahil olmak üzere (Amerika ve Avrupa kılavuzları) Kalp ve Damar Cerrahisi’nde yapılan yüzlerce bilimsel çalışma ve tıp kitaplarında referans gösterilen yurtiçi ve yurtdışı araştırmaları oldu ve devam etmektedir.