Kadınlar bilinçleniyor ve en iyiyi isteme hakkına sahip çıkıyorlar!

Sosyal medyada operasyonlarına dair verdiği ayrıntılı bilgiler ve takipçileriyle kurduğu sıcak ilişkiyle adından söz ettiren, genital estetik alanında uluslar arası çalışmalarda adına sıkça rastlanan ve kadın haklarına yönelik hassasiyetiyle ilgi çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gökçen Erdoğan’la mesleğini ve Türkiye’de genital estetiğin yükselişini konuştuk.

S:Ezberbozan doktorlar, toplumun yakın ilgisiyle karşılanıyor. En yalın haliyle böyle yorumlayabiliriz toplumdaki, bilhassa sosyal medyadaki karşılığınızı. Siz de kendinizi bizim gördüğümüz biçimde görüyor musunuz?

C : Ezberbozan şeyin ne olduğunu düşününce bir parça hüzünlensem ve bu duruma içimden inceden sitem etsem de toplumun ilgisini kuvvetle hissediyor ve hak etmek, büyütmek, toplumsal faydaya dönüştürmek için samimiyetle uğraşıyorum.

S: Ezberbozan şeyin ne olduğunu düşününce hüzünleniyorsunuz diye sorsam?

C: Bildiğiniz üzere ben bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanıyım. Ancak kadın sağlığını yalnızca adet görmek ve doğurmakla sınırlı kabul etmek mümkün değil. Dolayısıyla ben son derece olağan bir şey üzerine vurgu yapıyorum. Kadın sağlığının önemli bir parçası olan cinsel sağlık üzerine. Bu da ezberin bozulması anlamına geliyor sanırım. Normalin böyle algılanmasına hüzünleniyorum ama eminim ki bu kalıplaşmış utançları geride bırakacağız. Aşıyoruz, aşacağız.

S: Sizi cinsel sağlık üzerine çalışmaya iten şey neydi? Bahsettiğiniz kalıplaşmış utancı geride bırakma arzusu mu?

C: Kadın, bizim toplumumuzda anne olarak saygı ve sevgi görüyor ancak kadın olarak erkeğin gerisinde kabul ediliyor. Haklarının tesliminde eksiklikler var. Cinsiyetinden bağımsız bir insan olarak ele alınması ve insan hakları bakımından erkekle eşit haklara sahip olması gerekirken bu eşitlik kağıtta kalıyor. Mirasın eşit bölünmesi bir kadının bu toplumdaki varlığını erkekle eşit gördüğümüz anlamına gelmiyor maalesef. Bunun en basit örneği kadın erkek ilişkilerinde kadınlara evlilik öncesi, evlilik sırasında ve evlilik sonrası hak görülen şeylerdir. Flört, ilişki, cinsel birliktelik konularına bakınca erkeğe yazılan açık çekin kadın için geçerli olmadığını hemen görürsünüz. Haz! En önemlisi haz, kadına değil erkeğe tanınan bir hak burada. Bunu kıracağız evet. Çünkü normali bu. Cinsel sağlık konusu doğru işlenince farkındalığın büyümesi mümkün. Nitekim büyüyor. Büyütüyoruz. Zira cinsel sağlık, sanıldığı gibi erotik bir anlam taşımıyor. Kadın genital bölgesindeki tüm sorunlar ve onların çözümünü içeriyor.

S: Kadının haz hakkından sıklıkla söz ediyorsunuz. Bu hakkın teslim edilmesi için neler yapılabilir?

C: Öncelikle kadınların, bu haklarının farkında olması gerekir. Toplumun sevişmeyi yasal olarak kabul ettiği evlilik birliği içinde dahi kadın kendini erkeği doyurmak zorunda olan bir varlık olarak görüyor. Yetiştirilirken öyle kodlanmış. Annesi ve önceki nesillerindeki tüm kadınlar gibi. Oysa kadın da haz hakkına sahiptir ve zaten mutlu ilişkiler, doğru evlilikler kadınla erkeğin eşit haz hakkına sahip olduğu, bunların konuşulabildiği, saygı görebildiği evliliklerdir. Evlilik olsun olmasın, bir kadın partnerinden sağlıklı bir cinsel yaşamı paylaşmayı bekleyebilir ve beklemelidir de. Normal olanin normalliğini anımsatmak istiyorum yani, bir şeyi normalleştirmek değil.

 

S: Kadının haz hakkından sıklıkla söz ediyorsunuz. Bu hakkın teslim edilmesi için neler yapılabilir?

C: Kesinlikle. Kadınlar cinsel özgüven kazanıyorlar. Çünkü haz yolunda kusursuz görünmek zorunda olmadıklarını, kendilerini ve karşılarındakini sevmek, onun tarafından sevilmek halinin pek çok eksiğin yerini doldurabildiğini, cinsel sorunların da dalak böbrek sorunları gibi çözülebildiğini öğreniyorlar. Öğrenmek, yaşamın her alanında olduğu gibi cinsel sağlık konusunda da çözüme giden yol. Kadınların kendi ruh ve bedenlerine yaptıkları yatırımın artması da haklarını alma gayretlerinin bir parçası ve inanın söke söke alıyorlar artık.

S: Genital estetik alanında oldukça etkili bir isimsiniz. Bu alanın hızla yükseldiğini gözlemliyoruz. Bunu neye bağlıyorsunuz? Kadının cinsel farkındalığıyla doğrudan ilgili mi?

C: Kadının ruhuna ve bedenine yaptığı yatırımdan söz ederken aklınıza genital estetiğin gelmesi bile öyle büyük bir ilerlemenin kanıtı ki. Genital estetik, bir kadının cinsel özgüvenini yükselten belki de en önemli şey. Ve hem genital anomalilerin çözümündeki büyük ve yadsınamaz etkisi hem de kadın ruhunda kırılan şeyleri onarma gücüyle, genital estetik son yılların en büyük katma değeri. Yeter ki doğru hekimle ve doğru amaçla yapılsın. Siparişle değil, birileri emretti istedi diye değil, kendin için kendini düşünerek ve severek, ikili yaşamına da katkı sunmak için olsun.

S: Genital estetik neden bu kadar önemli peki?
C: Toplumumuzda kadın; bilhassa yatak odasında karanlığa mahkum hissediyor kendini. Çekinerek, utanarak ve aşırıya kaçmaktan kaçınarak sevişiyor çoğu zaman. Bu da ilişkilerin dinamiğine ve kadının hazza ulaşmasına olumsuz etki ediyor. Oysa iyi seks, yaşam kalitesini önemli ölçüde yükselten bir şeydir. Ve kadınların yaşam kalitesini bu yolla yükseltmeye, buna aracılık etmeye muktedirsem ne mutlu bana. Genital estetik önemli çünkü cinsel sağlığımızın tamamlayıcısı.

S: Yine sosyal medya hesabınızda bakmanın bile zor olduğu görseller yer alıyor. Oldukça büyük myom ve kitlelerin görselleri. Hatta size “Myomsavar” dediklerine rastladım. Myomlar kadın sağlığında nasıl bir yer tutuyor?

C: Myomların büyüklüğü herkesi şaşırtıyor. O görseller büyük farkındalık yarattı. Çünkü insanlar myomların her zaman ufak kitleler olduğunu ve tehlike arz etmediğini düşünüyor genelde. Oysa dünyaya gelmiş 6 aylık bir bebekten daha büyük myomlar temizlemişliğim çoktur. Ürkütücü geliyor biliyorum ancak gerçeklerin fark edilmesi ve vakitlice muayeneye, tedaviye gidilmesi için tetikleyici unsurlar gerekiyor; yani gerçekler. Her 5 kadından 1’inde myom olduğunu biliyor muydunuz mesela? Ve bunların önemli bir kısmının belirti vermediğini. Rutin jinekolojik muayene konusunun önemine çok sık değinme nedenim de bu. Rahim kanseri türlerinden korunmanın en etkileyici yolu da bu; rutin jinekolojik muayene.